Proč je potřeba čistit a nabíjet drahé kameny?
Drahé kameny často přebírají negativní energie, čímž se mění jejich vibrační frekvence. Proto je dobré je pravidelně čistit a také dobíjet, aby získaly zpět svou sílu..
Pokud krystal právě nepoužíváte, zabalte ho do hedvábí nebo sametu, tím mu zabráníte pohlcovat cizí záření. Než ho začnete nosit nebo používat k léčbě, je nezbytné ho vyčistit. Stejně tak vyčistěte i šperky, které před vámi nosil někdo jiný, neboť v nich mohou ulpívat negativní vibrace předchozího majitele, které by se tak na vás přenesly..
Drahé kameny si můžete čistit doma, a to pod proudem vlažné tekoucí kohoutkové vody. Pokud však máte poblíž nějaký pramen, tak je očistěte v přírodě – u studánky, v potůčku apod. Kámen omývejte několik minut, můžete jej i masírovat v dlani pro lepší odplavení nečistot. Myslete přitom na to, že z něj smýváte vše negativní, aby se krystalu snáze vrátila jeho původní energie.
POZOR : Existují minerály, které NENÍ dobré čistit tekoucí vodou, protože by se například mohly rozpustit nebo zkorodovat :
* Selenit, serpentinit, pyrit, hematit, chalkantit, angelit, kalcit, kunzit, kyanit, obecně měkké kameny
* Malachit, labradorit a howlit (jen krátce opláchneme)
* Minerály složené z drobných krystalků a částí
Jak tedy čistit ty minerály, kterým voda neprospívá?
Krystal protáhneme několik desítek vteřin dýmem ze zapáleného ohně nebo vykuřovadla. Některé prameny uvádějí jako účinnou možnost také očistu protáhnutím plamenem svíčky, kdy světlo dodá kamenům energii a očistí je. Ne všechny minerály se však pro tento způsob čištění hodí (například měkké minerály může oheň nevratně poškodit).
Velmi oblíbeným způsobem čištění je vložit jej přes noc do na zahrádce vyhloubené jamky a zasypat hlínou. Postačí i pouhé zasypání hlínou v misce nebo květináči. Stejným způsobem lze krystal vyčistit v misce s nevařenou rýží, která stejně jako hlína absorbuje načerpané škodlivé energie.
Dalším účinným způsobem je krystal umístit na několik hodin do sklenice s vodou, ve které předtím rozpustíme menší množství soli (čajovou lžičku). Minerály, které nemají rády kontakt s vodou, může sůl rovněž poškodit (například tyrkys, malachit nebo selenit). Tyto kameny můžeme umístit do menší misky, kterou ponoříme do větší mísy se solným roztokem, a tím tento problém vyřešíme..
Pobyt minerálů v blízkosti křišťálu či karneolu je díky jejich silným čistícím účinkům dobré doplnění výše zmíněných metod..
Po očištění kameny umístěte na misku nebo podložku a položte na místo, kde budou čerpat sluneční nebo měsíční energii. Umístit je můžete přímo ven na balkón nebo terasu, postačí ale i umístění na parapet okna.
Nejlepší doba pro nabíjení kamenů je úplněk, tehdy kameny získávají největší sílu, protože světlo Měsíce je úplné. Kameny nabíjíme přes noc, ale pro větší účinek můžeme nabíjet i noc před a po úplňku, to jsou také silné dny, nejsilnější vliv na nabíjení však má úplňková noc.
Většina kamenů se může nabíjet na přímém slunci, z těch nejzákladnějších to jsou : křišťál, achát, býčí oko, avanturín, hematit, chalcedon, citrín (jen krátce), heliotrop, karneol, jadeit, olivín, sluneční kámen, onyx, safír, turmalín, tygří oko.
Kameny, které nejsou vhodné k nabíjení na přímém slunečním světle, protože by UV záření mohlo narušit jejich chemickou stavbu a mohly by ztratit svou barevnost : akvamarín, růženín, amazonit, ametyst, celestin, fluorit, morganit, záhněda, pyrit, tanzanit.
Jak často je dobré kameny nabíjet?
Zkuste následovat svou intuici. Nabíjejte především ty kameny, s kterými nejvíce pracujete nebo je nejčastěji nosíte. Ideálně s každým úplňkem, ale klidně i častěji, pokud cítíte, že potřebujete více podpořit sílu daného kamene. Šperky, se kterými jste v kontaktu denně, doporučujeme čistit každý týden a nabíjet opět podle toho, jak to cítíte.. I při samotném nošení se můžou dobíjet slunečními paprsky, které na ně dopadají..
Co se stane, když se sníží schopnosti kamene? Je několik způsobů, jak poznáte, že se váš kámen energeticky vyčerpal :
* Změna barvy – časté znamení vyčerpání schopností kamene, například růženín zesvětlá, nebo křišťál se zakalí. Jakákoliv změna barvy je ukázka toho, že je vibrační frekvence kamene jiná. Někdy stačí kámen vyčistit a znovu nabít.
* Rozbije se – občas se stane, že se v kameni objeví praskliny nebo jiná poškození, které tam dříve nebyly.
* Pocit – pocitově můžete cítit, že kámen již nemá takovou sílu, jako měl kdysi. Zkuste vyčistit a znovu nabít, obvykle to pomůže.
Pokud se ani po vyčištění a nabití neobnoví schopnosti kamene, anebo pokud se kámen rozbil, je dobré jej vrátit zpět Matce Zemi, zakopat na oblíbeném místě nebo položit do řeky. Můžete si z toho udělat i takový malý rituál…
Neméně důležité je vyhýbat se styku kamenů s kosmetikou (krémy, deodoranty), potem a silně chlorovanou vodou! Taktéž delšímu a častěji opakovanému působení mořskou vodou..
Před sprchováním, koupáním, návštěvou sauny nebo sportováním šperky raději odložíme. Kameny se vám za vaši péči odmění svojí krásou a pozitivními účinky..